İçeriğe geç

ERZİN ŞİFALI SULARI

Hatay-Erzin’e bağlı olan Başlamış Köyü’ndeki kaplıcalar ve içmeler, özellikle yaz aylarında şehrin turizmini hareketlendirmektedir. İlçe merkezine 3 kilometrelik bir mesafede bulunan Erzin Başlamış Kaplıcaları, Amanos Dağı’nın eteklerinde, sıcak suyuyla, suyundaki minerallerle turistlerin ilgi odağı. Erzin’deki içme sularının içerisinde sülfat, bikarbonat, magnezyum ve karbondioksit bulunmaktadır. Genellikle idrar yolları, metabolizma ve sindirim sistemine iyi geldiği bilinmektedir.

Erzin Başlamış Kaplıcaları Hatay yolculuğunuzdaki duraklarınızdan biri olabilir.

Çok sayıda ziyaretçisi bulunan kaplıcalarda dağdan çıkan su sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, metabolizma bozukluğu ve romatizmaya kadar birçok hastalığın şifa kaynağı.Erzin’in Başlamış Köyü’nde 1940’lı yıllardan bu yana hastaların uğrak yeri haline gelen kaplıcalar, günümüzde de şifa arayanların umut aradığı önemli mekanlar arasında bulunuyor. Sülfat, magnezyum, kalsiyum, karbondioksit ve bromürlü bir bileşime sahip 24 derece sıcaklıktaki kaplıca suyu sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları ve metabolizma bozukluklarına iyi geliyor.Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kaplıcalara Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Mardin’in yanı sıra çevre illerden de çok sayıda ziyaretçi geliyor. Yılda yaklaşık 10 bin kişi, hastalıkları iyileştirdiği dilden dile dolaşan kaplıcalarda tatilini geçiriyor. Şehrin sağlık turizmini canlandıran ve ekonomisine büyük katkılar sağlayan ılıcalar Almanya, Yunanistan, Azerbaycan ve Arap ülkelerinden yabancı turistleri de ağırlıyor.

Şifalı Sulara Ait Tahlil Raporu

Erzin Şifalı suyuna ait tahlil neticesinin tetkikinden iyon muhteviyatına nazaran serbest karbondioksitten zengin Biokarbonatlı ,sülfatlı , klorüllü şifalı içme suları grubundan olduğu anlaşılmıştır. Burada kalsiyumun faikiyeti göze çarpmaktadır. Magnezyum daha az miktarda olup bu katyon hafif bulantı yaptığından azar azar ara ile içilmelidir.Serbest karbondioksit ve bikarbonat iyonun mevcudiyetine rağmen sülfat iyonunun fazlalığı dolayısıyla mide hastalıklarında faydalanılamaz. Konjeksiyondan ileri gelen kalp karaciğer büyümelerinde safra kesesi ve yollarının iltihaplarında küçük safra taşlarının düşürülmesinde kabızlıkta (az içilirse müleyin çok içilirse müshil) Bağırsakların müzmin bezlerinde nütrisyon hastalıklarında (şişmanlık gut) böbreklerinde taş teşekkülüne müsait olanlarda usule uygun şekilde kullanmak suretiyle şifayı hassayı haiz olacağı kanaatine varılmıştır.

İlçemizi şifa aramak için ziyaret eden tüm hastalarımıza Allah’tan acil şifalar vermesini diliyoruz.

İLKER ÖZMEN

ERZIN ÜLKÜ OCAKLARI 2.BAŞKANI

Bir cevap yazın